Telefon

Telefonia VoIP

Telefonia Internetowa to kolejny krok w rozwoju telekomunikacji. Pod względem funkcjonalnym niczym nie różni się od telefonii tradycyjnej stacjonarnej , a nawet ją przewyższa pod względem nowoczesności usług. Tutaj głos przesyłany jest łączami internetowymi. Sygnał głosowy jest przetwarzany na na postać cyfrową i po odpowiedniej kompresji jest przesyłany za pomocą Internetu.

Do korzystania z telefonii internetowej niezbędne są urządzenia pozwalającego korzystać z technologii VoIP (są nimi centrale IP-PBX, bramki i telefony VoIP, oraz programy zainstalowane na komputerach zwane ogólnie softphonami). Ten rodzaj telefonii umożliwia połączenia z użytkownikami telefonii stacjonarnej, komórkowej oraz innymi użytkownikami VoIP.
Jednocześnie, telefoni VoIP cechują zdecydowanie niższe koszty połączeń niż u tradycyjnych operatorów. Ponadto nie ma wysokich abonamentów, za które praktycznie nic nie otrzymujemy.

Z telefonii internetowej korzystać możemy w dowolnym miejscu na świecie posiadając np. numer ze strefy warszawskiej w Szwecji- jedynym wymaganiem jest dostęp do internetu.